loader-img
loader-img-2
انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت ع انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت ع

قابی از چهره‌های قرآن: روایت قرآن از بانوان

5 / 0
like like
like like

قابی از چهره‌های قرآنی، عنوان مجموعه کتاب‌هایی است که در آن به زبان ساده، به موضوع شناخت شخصیت‌ها، با رویکرد تدبری پرداخته است. کتاب حاضر، 11نفر از چهره‌های بانوان در قرآن را با رویکرد یاد شده، در سه مرحله بررسی کرده است: در مرحله اول، آیاتی از قرآن را که به تبیین هر یک از بانوان پرداخته، ذکر کرده است. در مرحله دوم به استناد روایتی نبوی که در مقدمه کتاب آمده، به تبیین شاخص‌هایی پرداخته است که رسول خدا صلی الله علیه و آله در معرفی آن شخصیت مورد توجه قرار داده‌اند. و نهایتاً در مرحله سوم، نسبت آن بانو را به عنوان شاخص در معرفی شخصیت بی‌نظیر فاطمه سلام الله علیها تبیین کرده است. خاتمه کتاب نیز مستقیماً اختصاص پیدا کرده است به بیان نکاتی از جایگاه شخصیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با تکیه بر قرآن و روایت یاد شده نبوی و نیز ادعیه مأثور از ایشان.
این کتاب با محور قرار دادن حدیثی از حضرت رسول که در آن به معارفه و تبیین شخصیت و جایگاه حضرت زهرا از طریق معرفی چهره­ های متعددی از زنان و مردانی که نامشان در قرآن آمده، پرداخته شده؛ بررسی 10 چهره از بانوان قرآن را مورد توجه قرار داده است.
معرفی هر یک از این بانوان در سه مرحله انجام گرفته است: اول. مرور اشارات قرآن کریم درباره آن شخصیت؛ دوم. بررسی آیه یا آیاتی که به استناد حدیث نبوی، به عنوان معرّف آن بانو انتخاب شده اند و سوم. جمع بندی نکات قبل و تبیین نقش آن چهره در ترسیم چهره حضرت فاطمه زهرا. خاتمه کتاب نیز با عنوان «لیله القدر» به ترسیم چهره نورانی فاطمه زهرا با تکیه بر روایت یاد شده نبوی و نیز ادعیه مأثور از ایشان اختصاص پیدا کرده است.
کتاب «روایت قرآنی از بانوان» در هشت فصل به قلم کاظم حاجی رجبعلی و قدسیه پایینی از سوی انتشارات نشر قرآن و اهل بیت نبوت منتشر شده است.
کتابهای «قابی از چهره ­های قرآنی» محصول مدرسه دانشجویی حمد(هنر، ادبیات و رسانه) از مجمع مدارس قرآن و عترت علیهم ­السلام دانشگاه تهران، عنوان مجموعه ای است که موضوع شناخت شخصیت­ها، به زبانی ساده و با رویکرد تدبری را مورد توجه قرار داده است که پیش از این نیز کتاب «روایت قرآن از چهره­های کربلا» از همین مجموعه منتشر شده بود.
 


ثبت دیدگاه


دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی برای "قابی از چهره‌های قرآن: روایت قرآن از بانوان" می نویسد
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط آلماتک